Laptop Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Günümüzde laptop, iş hayatının vazgeçilmez bir parçası haline gelmiştir. Her işin internet üzerinden yürütülmesi ve her belgenin online ortamlara taşınması nedeniyle sorunsuz bir kullanım imkanı sunan bir laptop sahibi olmak, her çalışan için son derece önemli bir konudur.

Her çalışanın ihtiyaç duyduğu laptop standartları, yapılan işe göre farklılaşır. Yazı yazma, sosyal medya kullanımı ya da mail trafiğini yönetmek amaçlı kullanılan laptopların çok üstün özelliklere sahip olmasına gerek yoktur. Fakat mimari çizimler, web-oyun tasarım ya da mühendislik programları gibi detaylı işler için kullanılacak bilgisayarların daha donanımlı bir yapıda olması gerekir.

Her ne kadar laptop satın almaya karar verdiğiniz zaman, kullanım alanınız sınırlı olsa bile ileride doğması muhtemel ihtiyaçlarınız için her zaman daha donanımlı yapıda olan ürünleri tercih etmeniz gerekir.

HP Pavillon

Kaliteli Bir Laptop Modelinde Bulunması Gereken Özellikler Nelerdir?

Kaliteli bir laptop; iş süreçlerinizde aksamaya yol açmadan kullanım olanağı sunacak özelliklere sahip olmalıdır. Bu nedenle, tasarımından ekran kartına kadar her noktasında en iyi donanıma sahip olması gerekir.

Eğer çok sayıda programı bir arada çalıştırmak gibi bir amacınız varsa, yüksek çekirdekli işlemciler tercih edebilirsiniz. Günlük kullanım planlayanlar için 2-4 çekirdekli bir işlemci yeterli olabilir. Detaylı işlemler için ise 16 çekirdekli olan gelişmiş modelleri tercih edebilirsiniz.

RAM özellikleri yönünden yeterli bir laptop kullanmanız halinde video hazırlamak, tasarım yapmak konusunda sorun yaşamazsınız. Bunun için en az 8 GB RAM özelliğine sahip ürünleri tercih etmelisiniz.

Modelleme, animasyon ve oyun tasarımı gibi işleriniz için ekran kartının gelişmiş özelliklere sahip olması gerekir. Bu nedenle, alacağınız modelin ekran kartı özelliklerini detaylı şekilde incelemelisiniz.

Yoğun kullanımlarda depolama alanının düşük seviyede olması, yapacağınız işlemlerde istediğiniz hıza ulaşmanızı engeller. Yüksek hız için SSD kartlı hard disklere sahip ve daha yüksek seviyede bir depolama vadeden laptopları tercih etmelisiniz.

Teknik detaylar kadar tasarım özellikleri de konforlu bir kullanım için önemlidir. Ağır bir yapıda olan laptoplar, notebook çantası ile taşıma sırasında zorluk çekmenize neden olur. Sık sık iş seyahatlerine çıkan kişiler için hafif yapıda olan laptoplar daha kullanışlıdır.

Laptop ile online toplantılar, sunumlar ve canlı yayınlar yapmayı planlıyorsanız iyi bir mikrofona ve kameraya sahip olan modelleri tercih edebilirsiniz. Fakat, bu özellikler harici ürünlerle de sağlanabildiği için bütçenizi laptopun diğer donanımsal özelliklerine göre planlamanız daha faydalı olacaktır.

Kullanım Alanlarına Göre Laptop Çeşitleri Nelerdir?

Kullanım alanına göre laptoplar, farklı sınıflandırmalara tabi tutulur. Normal standartlarda olan dizüstü bilgisayarların hepsi laptop olarak adlandırılır. Tasarımsal olarak daha kompakt yapıda, ince ve hafif olan modeller ise ultrabook olarak adlandırılır.

Oyun oynama amacına göre ışıklandırma, renklendirme ve donanım özelliklerine sahip olan laptoplar gamebook olarak isimlendirilir. İkisi bir arada olarak adlandırılan modellerde, ekran ve laptop kasası birbirinden ayrılabilir. Bu sayede ürün, hem tablet hem de laptop olarak kullanılabilir. Avansas ile kullanım amacınıza en uygun yapıda olan çok sayıda laptop çeşidini bulabilirsiniz.

Uygun Fiyatlı Laptop Modelleri Nereden Satın Alınır?

Teknolojinin hızla gelişen yapısı, laptop konusunda çok fazla alternatife sahip olmanızı sağlar. Dokunmatik ekranlı modellerden tablete dönüşenlere kadar çok sayıda özelliğe sahip modeller, sizlere farklı fiyat alternatiflerinden sunulur. Hem kaliteli hem de en uygun fiyatlara sahip olan laptop modelleri ile masraflarınızdan tasarruf etmeniz mümkündür.

Kaynak: WM Aracı

Tags

Adresimiz

Merkez Mah. İstanbul Cad.
676 Sokak No: 1
Bağcılar - İstanbul

Tel : 0212 634 38 44
Cep: 0549 497 38 80

mail: info@yenidirilisbilisim.com